امروز چهارشنبه 29 آبان 1398

آخرین مصاحبه کارگردان فیلم Ant-Man

كد خبر    :  3609
نويسنده  :  مدير
تاريخ خبر :  1394/04/29 - 04:59:28
آخرین مصاحبه کارگردان فیلم Ant-Man یکی از معدود قهرمانان کمیک استریپی که طی یک رویکرد منظم در سه دهه اخیر به روی پرده‌های نقره‌ای منتقل نشده بود

یکی از معدود قهرمانان کمیک استریپی که طی یک رویکرد منظم در سه دهه اخیر به روی پرده‌های نقره‌ای منتقل نشده بود، «مرد مورچه‌ای» بود که آن هم اینک آماده نمایش شده و از ۲۷ تیر در سطح دنیا اکران خواهد گشت. این بهترین فرصت برای پیتون رید سناریست و کارگردان ۵۰ ساله آمریکایی هم بوده تا با ساخت این فیلم به آرزوی قدیمی‌اش که ارائه یک کار کمیک بوکی بوده، برسد که البته این امر و مشخصه‌های این گونه فیلم‌ها در تضاد با فیلم‌های قبلی رید همچون «آن را بیاور»، «جدایی» و «مردان آری» است. اقبال رید زمانی باز شد که ادگار رایت انتخاب اصلی کمپانی مارول برای ساختن ورسیونی سینمایی از روی داستان Ant Manبه رغم شش سال کار روی این پروژه و نوشتن سناریوی آن در معیت جو کورنیش به سبب اختلاف با سران این کمپانی از این فیلم کنار کشید و مارول نیز که با ارائه کمیک بوک ابر قهرمانان خیالی‌اش و ساخت فیلم‌هایی پیرامون آنها به یک امپراتوری هنری ـ تجاری تبدیل شده است، رید را جانشین وی کرد. در «مرد مورچه‌ای» رویکرد کاراکتر هنک پیم (با بازی مایکل داگلاس) به اسکات لانگ (پل رود) را به قصد حل مشکل لباسی که هر کس آن را به تن می‌کند، ناگهان قطع و اندازه‌اش تا حد یک مورچه پایین می‌آید اما نیروی هرکول را می‌یابد، شاهد هستیم. ببینیم پیتون رید درباره ساخت چنین فیلمی چه می‌گوید.

شما بعد از ساختن فیلم‌های کمدی ـ رمانتیک جمع و جور و کوچک ناگهان وارد دنیای فیلم‌های عظیم و پرهزینه شده‌اید. آیا واقعاً اذیت نشدید؟

ـ آنچه به من در این راه کمک کرد، حضور متخصصین شرکت مارول بود که در این زمینه عالی‌اند و مرا به سمت هدف پیش راندند. من پیشتر هرگز در زمان ساخت یک فیلم چنین حمایت وسیعی را شامل حال خود ندیده‌ بودم. حسن مارول و مدیرانش این است که در عین تکرار تخصص‌هایشان همیشه نوآوری‌هایی هم دارند تا فیلم‌هایشان «یک شکل» از آب در نیاید.

نه تنها در مورد رفتن رایت و آمدن شما بلکه عوض شدن مکرر سناریوی فیلم اخبار زیادی پخش شده است. آیا این مسئله روی کار شما تاثیر منفی نگذاشت؟

ـ خیر، زیرا وقتی من به سر صحنه فیلم رفتم، دیدم همه چیز آماده است و تغییرات انجام شده و کارها مهیای کلید خوردن است. تازه بعد از آن نشستیم و روی برخی تغییرات که برای پیشرفت کارها و بهتر شدن فیلم لازم بود، صحبت کردیم.

البته این از عادات سران و فیلمسازان مارول است که هر پروژه در دست تولید را قدم به قدم و بر اساس مصالح روز بهتر می‌سازند. این طور نیست؟

ـ همین طور است ولی من نیز به عنوان یک دوستدار قدیمی کارهای کمیک بوکی و آشنا با مناسبات و قصه‌های آن ایده‌های خودم را داشتم و دو کاراکتر اصلی (هنک پیم و اسکات لانگ) را آن گونه می‌دیدم که واقعاً در داستانهای مارول آمده است و انگار که با مرد مورچه‌ای بزرگ شده باشم. این‌ها را می‌شد در ورسیون ادگار رایت و جو کورنیش هم حس کرد. به واقع پشتوانه این قصه‌ها سالها کار و تلاش قصه سازان مارول و متخصصان کمیک بوک‌ها است و در عین حال همیشه درها را باز می‌گذارند تا اگر یک جور مدرن سازی هم مورد نیاز است، فراهم آید.

بزرگترین چالش‌های پیش روی شما کدام موارد بود؟

ـ مشکل اصلی ما رعایت جدول زمانی تولید فیلم بود و وقتی من سر رسیدم، قطار ساخت فیلم به حرکت در آمده بود و به سمت مقصد می‌تاخت. بنابراین ما باید در اصل و اصول به آنچه که مربوط به کاراکترهای هنک پیم و اسکات لانگ می‌شد، وفادار می‌ماندیم و طبق آن حرکت می‌کردیم. البته من به نسخه‌های فراوان این کمیک بوک روی آوردم و آنها را خواندم تا ایده‌های تازه‌ای بیابم. در یک فرصت کوتاه هم می‌توان برخی آرزوها و برنامه‌ها را تحقق بخشید و این چیزی بود که برای من چالش اصلی نشان می‌داد. این که به رغم تمامی قلت وقت و ثابت و مشخص بودن قصه «مرد مورچه‌ای»، چیزی را بر آن بیفزاییم.

آیا با توجه به جانشین شدن‌تان به جای ادگار رایت احساس پدرخوانده‌ای را نداشتید که پا به یک خانواده تازه گذاشته است؟

ـ از یک سو من همیشه می‌خواستم فیلمی از این قبیل بسازم و از طرف دیگر از طرفداران کارهای رایت بوده‌ام و در نتیجه وقتی از من خواستند اداره این پروژه را در دست بگیرم، با خیالی راحت آمدم. من یک سال و نیم روی پروژه «چهار شگفت انگیز» کار می‌کردم و این مربوط به ۱۰ سال پیش می‌شود و در ارتباط با «نگهبانان کهکشان» نیز کارهایی را انجام دادم و با این اوصاف من غریبه‌ای نبودم که به یک وادی ناآشنا رفته باشم.

البته شما از امکانات تکنولوژیک و جلوه‌های تصویری برخوردار هستید که سازندگان قبلی این گونه آثار از آن بی‌نصیب بوده‌اند.

ـ اضافه بر این کارهای قبلی روی فیلم‌‌های کمیک استریپی هم که اسامی‌شان را آوردم به من کمک کرد تا در مسیر لازم قرار گیرم. این بخصوص در مورد «نگهبانان کهکشان» صدق می‌کند زیرا در میان کمیک بوک‌ها از همگان مهجورتر بوده و افراد زیادی آن را نمی‌شناختند. وقتی آنها حاضرند روی پروژه‌ای ناشناخته این کار و سرمایه گذاری بزرگ را انجام بدهند و جوابش را هم با فروش نجومی فیلم می‌گیرند، بدیهی است که هر آنچه روی کاراکتر شناخته شده‌تری مثل «مرد مورچه‌ای» انجام می‌دهند، منطقی نشان بدهد و هر ریسک و کاری روی آن عقلایی بنظر برسد

تگ های آخرین مصاحبه کارگردان فیلم Ant-Man :
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي