امروز سه شنبه 28 آبان 1398

نقد وبررسی سریال شاه ته جویونگ، امپراطور امپراطوران! بخش اول

كد خبر    :  3661
نويسنده  :  مدير
تاريخ خبر :  1394/05/14 - 04:37:07
نقد وبررسی سریال شاه ته جویونگ، امپراطور امپراطوران! بخش اول شاه ته جویونگ سومین اثر کیم جونگ سان خالق گوانگتو بود که در سال ۲۰۰۶ روی آنتن کی بی اس رفت

خلاصه و نقدی بر شاه ته جویونگ:

ابر سریال تکرار نشدنی

شاه ته جویونگ سومین اثر کیم جونگ سان خالق گوانگتو بود که در سال ۲۰۰۶ روی آنتن کی بی اس رفت.شاهکاری که به جنگ بنیانگذار گوگوریو رفته بود.(جومونگ) به ادامه مطلب بروید. سریال با جنگ اول تانگ علیه گوگوریو آغاز می شود .لی سمین امپراطور تانگ شخصا ارتش امپراطوری را فرماندهی می کند . در طرف مقابل یون گه سمون فرمانده ارشد گوگوریو است . او و دوست صمیمیش یانگ مانچون که فرمانده ای قلعه آنشی را به عهده دارد به جنگ چینیها می روند .ژنرال یانگ مانچون معاونی دارد به نام ته جونگ سان .او پدر ته جویونگ است. تا اینجای کار ته جویونگ هنوز به دنیا نیامده , سورنگی که نقش پررنگ و گسترده ای را به عنوان رقیب ته جویونگ دارد هنور سربازی ساده است . بکجه هنوز سقوط نکرده و تاثیراتش را بر گوگوریو نگذاشته است, گوگوریو درگیر اختلافات داخلی نیست و …. جنگ با پیروزی گوگوریو به پایان می رسد . حدود ۲۰ سال بعد حمله دوم تانگ را هم میراث داران جومونگ (چومو) با پیروزی پشت سر می گذارند و اما جنگ سوم….. این سریال با توجه به تعداد زیاد قسمتها و همچنین نکات در دو بخش نقد می شود. در زیر خلاصه ای از نکات بخش اول آورده شده است.: -سریال دارای ارزش تاریخی فراوانی است . راوی مرتبا نکات تاریخی را با ذکر منبع و از روی نقشه توضیح می دهد و این سریال را تبدیل به یک منبع اطلاعات تاریخی می کند .کاری که مدتی بعد در امپراطریس چونچو هم تکرار شد. -بازی هنرمندانه بازیگران به شدت جلب توجه می کند و یک پوئن مثبت برای سریال به حساب می آید. -ماجرای عاشقانه خوبی بین ته جویونگ و چولین وجود داشت . اما خیلی ناگهانی آغاز شد و بهتر بود زمینه چینی بیشتری می کردند هر چند خیلی خوب و پخته جلو رفت. تم عاشقانه , براستی مثل یک ژنرال کارکشته به کمک این سریال آمد و چه حیف که بزرگترین امپراطور کره چنین ژنرالی را در کنارش نداشت. -باتوجه به تعداد قسمتها .تنوع موضوعی خارق العاده ای در سریال وجود داشت . درهمان ۱۶ قسمت اول دو جنگ بزرگ رخ داد, موقعیت ته جویونگ دستخوش تغییر شد . او با پدرش روبه رو شد , قبایل خیتان وارد سریال شدند , نقش ملکه ووچن پس از مرگ لی سمین پررنگ تر شد ( هرچند بعدا به یکباره ناپدید شد) دعواهای سیاسی گوگوریو را به دو نیم تقسیم کرد , ته جویونگ عاشق شد و رقیب عشقی پیدا کرد و….خبری از هیجان کاذب نبود و در عین حال اتفاقات باور پذیر بودند. حال نگاهی مختصر به ته جویونگ و گوانگتو: -اصلیترین عامل برتری ته جویونگ بر گوانگتو فیلمنامه اش بود ( تازه فیلمنامه گوانگتو هم که عالی بود).به طوریکه در گوانگتو چندین مورد کپی از روی ته جویونگ صورت گرفت: -اعطای مقام به یانگ مانچون و مخالفت و ایجاد پاپوش برای او توسط وزرا ؛ زمانیکه دامدوک قصه اعطای درجه نظامی به چونگون را داشت وزرا برای رئیس چونگون پاپوش درست کردند . -یو سوک گه در گوانگتو که یک کپی کم ارزش تر از روی هوک سودول بود. -حضور سفیر تانگ ( سورنگی) و تحریک بوکیون برای قتل یون گه سومون ؛ حضور سفیر هویان و تحریک گاراجی وزیر دفاع برای قتل دامدوک .

The King Dae Joyoung5

-حضور دو شخصیت باهوش و استراتژیست در دو جناح , میموسا و شین هونگ ( ته جویونگ) گو اون و هاموجی (گوانگتو) و تقابل اندیشه هایشان. -همچنین تعدای از سکانسهای جنگی گوانگتو دقیقا متعلق به ته جویونگ بود که در کنار دیگر سکانسها میکس شده بود. -کارگردانی در سطح خارق العاده ای قرار دارد . اسلو موشن های به موقع در کنار فست موشن (حرکت سریع , برعکس اسلو موشن) در سکانسهای جنگی براستی جذابیتهای کار را تا حد زیادی بالا برده است. همچنین این کارگردان توانا در دو سکانس برتری عقلانی ته جویونگ بر لی هیگو را به زیبایی نشان می دهد. سکانس اول:مادر ته جویونگ در حال شکنجه شدن است . او از اقرار به فرزندی مادر امتناع می کند زیرا آنها همین را می خواهند . تا هر دویشان را بکشند . ته جویونگ که آینده را می بیند از گفتن حقیقت خودداری می کند و زنده می ماند . اما مادرش را می کشند .او حتی اگر اقرار هم می کرد آنها مادرش را زنده نمی گذاشتند و علاوه بر او , خودش , پدرش , و شاید حتی ژنرال یانگ مانچون هم به این آتش گرفتار می آمدند. او با انتخابی هوشمندانه بین بد و بدتر بد را انتخاب کرد. سکانس دوم:ته جویونگ برای کشتن چولین می آید , لی هیگو که تاب از کف دادن یار را ندارد همه نقشه های جنگی تانگ و خیتان را لو میدهد و باعث شکست مفتضحانه ای برای قبیله اش ( خیتان) و تانگ می شود .در واقع یک کشور و یک قبیله را با یک زن معاوضه می کند. -در ماجرای فتح گوگوریو , با اینکه یکی از عوامل اصلی سقوط قلعه پیونگ یانگ حضور نیروهای شیلا بود اما به جز چند سکانس محدود هیچ تصویری از ارتش شیلا نشان داده نشد .

The King Dae Joyoung2

این درست که تمرکز سریال روی تانگ بود اما وقتی در تاریخ آمده نیروهای متحد تانگ وشیلا گوگوریو را فتح کردند (همانطور که راوی گفت) نشان ندادن نیروهای شیلایی یک نقطه ضعف به شمار می آید . تازه بعد تر که نشانشان دادند! -ایده فلج کردن ته جویونگ و همچنین گره زدن ماجرای حضور گولسابیو در کنار سورنگی و بارداری و ازدواج چولین از جمله فراز و فرود ها وپیچیدگیهای جالب توجه سریال بود. این را بگذارید کنار مشخص شدن هویت اصلی لی هیگو که در قسمت۳۲ برای شین هونگ و بینندگان مشخص میشود و حول وهوش قسمت۵۵ برای خود لی هیگو . اینکه نویسنده در قسمتهای نخستین , ماجرایی را پیش می کشد و سوالی را بی جواب می گذارد ( سرنوشت بچه ژنرال) و بعد در سی و دومین قسمت پاسخ می دهد به همراه نکات بالا نشان از عمق و وسعت فیلمنامه دارد.

پایان نقد بخش اول

تگ های نقد وبررسی سریال شاه ته جویونگ، امپراطور امپراطوران! بخش اول :
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي