امروز پنجشنبه 23 آبان 1398

بررسی فیلم SAN ANDREAS : امان از جلوه های ویژه !

كد خبر    :  3913
نويسنده  :  مدير
تاريخ خبر :  1394/08/10 - 19:47:02
بررسی فیلم SAN ANDREAS : امان از جلوه های ویژه ! یک رخداد طبیعی اتفاق می افتد ، زمین عصبانی میشود و بعد همه چیز را به هم میریزد ، حالا باید یک کسی بیاید و اوضاع به هم ریخته را درست کند. هالیوود تا به حال چندین نوع از این فیلم ها را به خود دیده است و در هر کدام به نوعی در مورد…

یک رخداد طبیعی اتفاق می افتد ، زمین عصبانی میشود و بعد همه چیز را به هم میریزد ، حالا باید یک کسی بیاید و اوضاع به هم ریخته را درست کند. هالیوود تا به حال چندین نوع از این فیلم ها را به خود دیده است و در هر کدام به نوعی در مورد زلزله ها پرداختند. شاید با توجه زلزله – سونامی هایی که در این سالها در آمریکا آمده است ، فرهنگ سازی هایی در مورد این پدیده ها لازم باشد و برای همین ساخت از این دست فیلم ها در دستور کار بسیاری از کمپانی های فیلم سازی است. سان آندریاس نسبت به فیلم های قبلیه این ژانر جلوه های ویژه خیلی خوبی دارد. همه چیز را خیلی خوب ساخته اند و در هنگام تماشای فیلم میتوانید خودتان را در آن وضعیت بگذارید. ایراد اصلیه این فیلم فیلنامه و سناریو داستان است. بیاید در ابتدا یک نگاهی به سناریو فیلم بیندازیم : 

ری یک آتش نشان حرفه ای و با سابقه است. مهارت او در نجات افراد و همچنین در کنترل و راندن هلیکوپتر میباشد. ری با همسر خود ، اما اختلاف پیدا کرده و برای همین همسر و دخترش بیلک از پیش او جدا شدند و در منزل یک مهندس ساختمان ثروتمند به نام دنیل زندگی میکنند. بلیک همراه با دنیل به سن فرانسیسکو میرود که زلزله بسیار بزرگ بر روی گسل سن آندریاس اتفاق می افتد. ری و اِما به سن فرانسیسکو میروند تا دخترشان را نجات دهند …… 

فیلم نامه که قلب یک فیلم را تشکیل میدهد ، ایرادات بسیار زیادی را دارد. زمان فیلم بسیار کم است و تمامی اتفاقات ریز و درشت بدون هیچ منطق معقولی در چند دقیقه انجام اتفاق می افتد. شما در ابتدای فیلم متوجه نمیشوید که چرا اما از ری جدا شده است در ادامه نمیفهمید که چطوری دوباره با هم آشتی میکنند. دنیل (‌ بازیگر این نقش Ioan Gruffudd یا همان ریچاردز ریدز فیلم چهار شگفت انگیزان است ؛ آره آره همونی که دستش دراز میشد :)‌ )  در عرض چند دقیقه تبدیل به بدمن میشود و در عرض چند دقیقه هم می میرد فکر میکنم Ioan Gruffudd کلا یک روز به استودیو فیلم سازی آمده و نقش را بازی کرده و رفته ! اگر بخواهیم از این ایرادات بگیریم باید فیلم نامه را سوراخ سوراخ کنیم ؛ دو شخصیت اصلی فیلم یعنی ری و بلیک در تمامی حوادث حتی یک خراش هم بر نمیدارند ( چرا ! حالا که فک میکنم میبینم بلیک در آخر فیلم فقط یک خراش برداشت ) در حالیکه دیگر مردم بیچاره با یک تکان زخمی میشوند و از بین میروند و باید بگویم متاسفانه غیرطبیعی بودن در همه جای فیلم موج میزند ، در نظر بگیرید از یک سونامی بسیار بسیار بزرگ (‌ این سونامی انقدر بزرگ و وحشتناک هست که پل معروف سن فرانسیسکو را از جا میکند !‌ ) با یک قایق سرعتی عبور کنید ، خنده دار نیست ؟ شخصیت پردازی این فیلم بسیار ضعیف است ، اگر میخواهید یک فیلمنامه خوب بنویسید در وهله اول باید شخصیت هایتان را پردازش کنید و باید بگویم بعد از اینکه این فیلم تمام میشود شما اطلاعات بسیار کمی از شخصیت های فیلم خواهید داشت. 

کارگردانی این فیلم نمره متوسطی میگیرد. شات های خوبی را برای به نمایش گذاشتن زلزله و سونامی در نظر میگیرد و به طور کلی بازیگران را خوب به تصویر میکشد. کات های به هنگام میدهد و از بازیگران خوب بازی میگیرد. یک نکته ای که باید در مورد Brad Peyton کارگردان این فیلم بگویم این است که او از عوامل فیلم های قبلی اش در سن آندریاس هم استفاده کرده است ، از دوآینی راک جانسون به عنوان بازیگر نقش اصلی و یا Andrew Lockington به عنوان موسیقی ساز که باز هم در فیلم Jounrey فعالیت کرده است و دیگر عضو ثابتی از تیم سازندگی برد پیتون حساب میشود. اندرو ، موسیقی این فیلم را تاثیر گذار و عالی ساخته است و در مواقعی که باید استرس بدهد ، استرس میدهد ! 

 جلوه های ویژه این قدرت را به کارگردان داده تا هر کاری که دلش بخواهد سر سن فرنسیسکو و در کل آمریکا بیاورد و از ریشه این شهر ها را بترکاند ، گاهی میشد در وسط فیلم دلم به حال دولت و شهرداری آمریکا میسوخت ! چطوری این هم افتضاح را باید بازسازی کنند ؟ به خودم میگفتم که خوب میشد اگر یک فیلم از بازسازی شهر های خرابه آمریکا بسازند ! 

یادتان نرود یک فیلم اول فیلم نامه است و بعد جلوه های ویژه …. 

تگ های بررسی فیلم SAN ANDREAS : امان از جلوه های ویژه ! :
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي